Skupaj tlakujemo pot do novega mladinskega centra
Projekt vzpostavitve Centra mladih Ljubljana (CML) je vstopil v novo fazo. V polnem zagonu je renovacija stavbe, ki bo v bližnji prihodnosti prostor za omogočanje uresničevanje vizije različnih prostorov za mlade. Center bo deloval po okriljem Javnega zavoda Mladi zmaji, ki v skladu s svojim poslanstvom že vrsto let mladim zagotavlja kakovostno, odgovorno, aktivno in ustvarjalno preživljanje prostega časa ter raznovrstne aktivnosti neformalnega izobraževanja.
Z željo po zanimivih in relevantnih programskih vsebin in ustvarjanju širše skupnosti smo Mladi zmaji v skupnost strateških partnerjev CML povezali različne organizacije, ki že uspešno pokrivajo področja, s katerimi se bodo polnili prostori prenovljene palače. V duhu grajenja skupne vizije in ustvarjanju močnih temeljev za nadaljnje sodelovanje, smo tako 28. avgusta organizirali prvi posvet strateških partnerjev. Srečanja so se poleg predstavnikov Mladih zmajev udeležili predstavniki Kreativnega središča Center Rog, Galerije Cukrarna, Regionalne razvojne agencije LUR, Urada za mladino MOL, Društva Center za pomoč mladim, zavoda TiPovej!, mreže L’mit inštituta Circular Change, Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana. Na srečanju sta bila prisotna tudi Nina Peče Grilc kot soavtorica strategije CML in arhitekt Jernej Šipoš.
Posvet je potekal v Centru kulinarike in turizma KULT316, primeru sodobne izobraževalne prakse na področjih gostinstva, turizma, živilstva in prehrane, kjer imajo študenti in dijaki možnost pridobivanja praktičnih izkušenj v realnih učnih okoljih. KULT316 deluje pod okriljem Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana, ki bo kot strateški partner pokrival gostilniški del CML. Dijaki in študenti so poskrbeli za pripravo prostora in pogostitev ter pridodali k prijetni atmosferi, ki se je ustvarila že pri dopoldanskem nabiranju udeležencev in nadaljevana skozi celoten dogodek.
Na začetku srečanja nas je nagovorila direktorica Mladih zmajev Ksenja Perko, ki je orisala do zdaj prehojeno pot pri uresničevanju ideje o novem osrednjem mladinskem centru v Ljubljani, poudarila njegovo pomembnost in povabila strateške partnerje k skupnemu ustvarjanju zgodbe. Izpostavila je, da bodo novi prostori temeljili na vključevanju vseh oblik delovanja mladih, torej druženja, povezovanja, sodelovanja, kreativnosti in izvedbi dejavnosti, pri čemer bodo sledili ciljem medgeneracijskega povezovanja in solidarnosti.
Jernej Šipoš nam je v imenu arhitekturnega biroja Scapelab IN, ki skrbi za prenovo Palače Cukrarna, najprej predstavil zgodovino zgradbe, nato pa nam s pomočjo rednerjev prostora pričaral zunanjost in notranjost novega mladinskega centra. Navdušeno nas je peljal od odprtega pritličja z učno kavarno in kuhinjo na eni strani in dvorane na drugi strani, ki bo lahko gostila najrazličnejše gledališke, glasbene, plesne in avdiovizualne dogodke. Med drugim smo skupaj radovedno »prehodili« prostore za razgibavanje, snemanje podkastov, varno uporabo računalniških iger, virtualno resničnost, kreativni inkubator ter se navdušili nad prostori za sodelo, šolo v mestu, psihoterapevtsko obravnavo ter sobo za urjenje čuječnosti.
Partnerji smo nato spregovorili o strateški in programskih usmeritvah centra, pri čemer nas je poleg vseh podanih idej in zamisli močno vodila iskrena želja po sodelovanju in mesebojnem oplajanju pri ustvarjanju vsebin, ki jih mladi potrebujejo in jih pri njih prepoznavamo. Začrtali smo prve skupne korake ter se zavezali k aktivnemu in srčnemu sodelovanju.
Posvet smo zaključili s simbolno razdelitvijo delčkov sestavljanke – ilustracije Centra mladih Ljubljana in njegove bližnje okolice mlade ilustratorke Sanje Žagar. Poslovili smo se z zaobljubo, da bo vsak strateški partner za svoj košček zagotovil varno hrambo do otvoritve novega centra, ko bomo sestavljanko zopet sestavili in z njo pospremili Palačo Cukrarna na pot ustvarjanja novih zgodb z mladimi.