Taja Regent Veras: Hype up Slovenia / vpeljava nove Krump subkulture
Kdor še ni slišal za Krump, bo zdaj lahko. In kdor si želi resno vaditi Krump, bo zdaj lahko. Taja pripravlja plesne treninge, druženja in zaključno plesno bitko v Krumpu. Krump je plesna subkultura, ki temelji na pozitivnem osebnem izražanju. Pripomore k težavam s prekomerno jezo, depresijo in je nov način premagovanja težav, ki nas spremljajo v vsakdanjem življenju. S podporo MC Ulca in Nejca Osovnikarja, nastajajo tedenski treningi in vsakomesečna druženja ali ‘get togetherji’.
“Tudi sama sem se borila s prekomerno agresijo in Krump mi je odprl nov pogled na to, kako lahko to borbo zmagam.”
Živa Leben: Mladi mladim – osmisli svoje življenje / sklopi delavnic za aktivno ustvarjanje svojega življenja
V pogovoru z mlajšim bratom, ki je trenutno maturant, je Živa spoznala, da je problem pomanjkanja smisla pri mladih, vse večji. Pomanjkanje volje, navdiha in negotovost ob razmišljanju o lastnem smislu so izzivi, ki jih želi Živa nagovarjati skozi unikaten program za spodbujanje ustvarjalnega razmišljanja o lastnem smislu. Potek programa gre od iskanja smisla, do navdihovanja z osebnimi zgodbami ljudi, ki so danes uspešni v njihovih nenavadnih poklicih.
“Pokazati želimo, da klasična pot ni edini način dela in iskanja zaposlitve, da lahko svoj hobi ali idejo spremeniš v vir zaslužka. Potrebuješ aktivno sprejemanje in ustvarjanje prvih korakov, samozavest, voljo.”
Ema Otavnik: Agrodivizija / skupnostna njiva
Vsi, ki si želijo lastno ekološke in brezplačno zelenjave in vsi, ki bi bili radi del skupnosti za aktivno soustvarjanje pravičnejše, bolj solidarne, človeku prijaznejše družbe, vabljeni! Agrodivizija je s skupnostno njivo na Ljubljanskem barju ubrala prvi korak, s katerim naslavlja človekov brezbrižen odnos do narave in posledično do ljudi, ki nimaj(-m)o več realnega stika s proizvodnjo osnovnih življenjskih dobrin. Agrodivizja neposredno gradi lokalno skupnost, z neposredno demokracijo in skrbi za okolje z ekološkim kmetovanjem na principih permakultrue in ohranitvenega kmetijstva, ki omogoča prsti da ostaja zdrava in rodovitna.
“Ker ne želimo več le opozarjati, ampak tudi aktivno soustvarjati boljšo, pravičnejšo in solidarnejšo družbo, tukaj in zdaj.”
Amar Toplić: Bobova skupnost / praktična izkušnja projektnega dela
Prenovitev in posodobitev prostora je učna priložnost za mlade, da pridobijo praktično izkušnjo v celovitem procesu projektnega dela. Zamisel je nastala v glavah prostovoljcev Evropske solidarnostne enote (ESE), ki delujejo v Mladinskem centru Bob in so prepoznali potrebo po mladih ter zagrabili možnost, da skupaj z mladimi obiskovalci Boba prenovijo prostore, da bodo bolj odgovarjali njihovim potrebam. V projektu je ustvarjalcem pomembno, da so mladi vključeni v celoten proces, po bottom up načelu: od analiziranja potreb, nato do nabora idej na demokratičen način s konsenzom, do izvedbe in poročanja o projektu.
“Mladi se bodo krepili v veščinah projektnega načrtovanja in tehničnih veščin, ki jih lahko uporabijo v drugih življenjskih situacijah.”
Andreja Antolin z ekipo: P(R)OTEZA / kampanja za destigmatizacijo starostnikov
Predstaviti starostnike kot osebe, ki lahko še veliko doprinesejo družbi, je ključni cilj, namen in motiv ekipe, ki poganja projekt. Ekipa šteje sedem deklet, poleg Andreje so zavihale rokave in prevzele odgovornost tudi Nuša Dretnik, Michelle Musulin, Nadja Arhar, Anja Oršič, Neža Janež in Urša Puc. Odgovor na stigmatizacijo starosti in posledično izključenost starostnikov vidijo v medgeneracijskem povezovanju in poudarjanju pozitvnih vidikov starosti. Projekt je zasnovan skozi analizo stanja, po kateri se zasnuje vsebina delavnic, njih rezultate pa bomo lahko spoznali skozi izkušnje in nasvete, ki jih bodo starostniki želeli podeliti z mlajšimi ter fotografsko razstavo.
“Poudariti želimo, da lahko starostniki veliko pripevajo in da se mlajše generacije premalo zavedamo vrednosti njihovega doprinosa družbi.”
Zeta Toman Drinovec: Kaj pa ti pustiš za sabo? Ogljični odtis / sklop delavnic s predavanji in pogovori
Potreba po izvedbi projekta izvira iz dejstva, da so informacije o individualnem reševanju podnebne problematike nedostopne, saj sta nam vedno predstavljena problem in cilj, ne pa (na nivoju posameznika) izvedljiva pot reševanja. To izhodišče je Zetin temelj snovanja in izvedbe projekta, ki bo skozi delavnice in pogovore poskrbel tudi za nastanek priročnika za zmanjšanje ogljičnega odtisa za posameznike, ki bo objavljen na spletni strani Mladinske postaje Moste – MPM.
“Usmerjenost v trajnost je glavna metoda reševanja podnebnih sprememb, zato potrebujemo konkretne primere sprememb življenjskega sloga. Tudi majhne spremembe v delovanju imajo pozitiven učinek.”
Tako, predstavili smo vam 12 mladih, ki so se odločili uresničiti svoje ideje. Se nam prihodnjič pridružite? Ne samo mladi, tudi organizacije, ki jim je mar za kakovost življenja v mestu, sodelujejo! Pomemben gradnik programa ‘Kaj je dobro in je lahko še boljše?’ v Mestnem inkubatorju so namreč podporne organizacije, ki mladim udeležencem so-omogočajo izvedbo načrtovanih projektov. V programu 2019/2020 smo razširili obseg sodelovanja, kar nas nenadkrlijivo veseli. Saj vemo, da nas to vse bogati. K sodelovanju so pristopili:
- Združenje mladih, staršev in otrok Sezam
- Društvo Center za pomoč mladim CPM
- NDP TOZD
- Zavod Bob
- Etnika – Zavod za varstvo kulturne dediščine
- Nejc Osovnikar, s.p.
- Gledališče Ane Monro
- ZPM Ljubljana Moste-Polje
- Mladinska postaja Moste – MPM
- MC Ulca
Izvedbeno podporo mladim udeležencem omogočamo tudi Mladi zmaji in TiPovej!, ki partnersko izvajamo izobraževalni proces ter finančno in mentorsko podporo v programu Kaj je dobro in je lahko še boljše?. Mestni inkubator pa podpira Mestna občina Ljubljana, mi pa podpiramo njeno kandidaturo za Evropsko prestolnico kulture 2025.