Tokrat vse delavnice v spletni obliki
Za osvežitev spomina – program ‘Kaj je dobro in je lahko še boljše?’ sestavljajo delavnice ter mentorska in finančna podpora za vse tiste, ki svoje ideje uspešno prijavijo s projektnim načrtom. Letos smo celoten program delavnic prenesli v spletno obliko, po odzivu komisije na prijavljene projektne načrte, tudi ocenjujemo, da zelo uspešno. Od izbranih 15 idej v program, je projektne načrte uspešno prijavilo 13 ekip ali posameznikov.
Odziv komisije na prijavljene projektne načrte
Po delavnicah je prijavljene projektne načrte pregledala in ocenila komisija, v sestavi Uroš Skrinar, Katarina Gorenc in Marko Ocvirk. Njihovo splošno oceno vam kar posredujemo v celoti:
“Na splošno ocenjujemo, da je kakovost letošnjih projektnih prijav bistveno boljša v primerjavi z lanskimi. Še posebej se to vidi v opredelitvi projektnega managementa (časovnica in finančni načrt), kot tudi v delu, ki se nanaša na vsebinsko opredelitev (vpliv projekta na okolje, odnose in kakovost življenja). Iz projektnih prijav je razvidno, da mladi dejansko odgovarjajo na potrebe vrstnikov in potrebe skupnosti, kar daje dodano vrednost prijavljenim projektom ter razpisu, kot celoti. Navdušujoče je brati takšne projektne ideje mladih! V večini primerov je zelo dobro opredeljena tudi osebna motivacija prijaviteljev, kar ocenjujemo kot zelo pozitivno, še posebno iz predlogov izhaja nota solidarnosti, kar je pohvalno. Prijavni obrazec je dobro zastavljen in iz njega je bolj vidna struktura projektnega predloga, ki daje več jasnosti in razumljivosti.”
Kdo so mlade Idejalistke in Idejalisti ter njihove ideje v letošnjem programu?
Mladi, ki stopajo ali že hodijo po svoji profesionalni poti, mladi, ki jim je mar za soljudi, mladi, ki vidijo možnosti sprememb, mladi, ki verjamejo v skupnost, mladi, ki želijo aktivno udejanjati svojo prihodnost. Mladi, ki dajejo mestu ideje in ustvarjalne rešitve, za vse.
Karin Šket: Pridipravi – dogodki v naravi za mlade oskrbovalce
Mladi oskrbovalci so mladi, ki poleg svojih vsakodnevnih nalog in vlog, opravljajo naloge, ki so običajno odgovornost odraslih. Opravljajo pomembne naloge nege, pomoči ali podpore članu družine, ki je invaliden, ima eno od kroničnih bolezni, težave z mentalnim zdravjem. S projektom želimo razvijati bolj celostno in trajnostno podporo mladim oskbovalcem, ozaveščati javnost o njihovi vlogi ter ustvarjati prostor za povezovanje, druženje in razvoj igrivosti pri mladih oskbovalcih. Izvajani bodo dogodki, v naravnem zelenem prostoru Ljubljane, da mladi oskrbovalci dobijo izkušnjo narave kot vira podpore, ki je vedno dostopne in je v svojem okolju pogosto ne dobijo.
Podporna organizacija: Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje
Gaja Koler z ekipo: Jarše pod zvezdami – oživljanje javnega prostora s serijo dogodkov
Ideja se je rodila ob opazovanju zapuščenega igrišča v Jaršah in sanjarjenju o tem, kako bi lokalni skupnosti ponudila prostor za povezovanje in preživljanje prostega čas; kako bi se lahko družili in kulturno udejstvovali ob primerni medosebni razdalji navkljub epidemiji; kako bi lahko učencem OŠ MDJ, ki imajo težave v socialni integraciji ponudila prostor za vključevanje v družbo, priložnost za urjenje prosocialnih veščin in osebnostni razvoj ter kako bi lahko zapuščeno igrišče OŠ Mladinskega doma Jarše (MDJ) postalo prostor za ulično delo.
Podporna organizacija: Mladinski dom Jarše
Filip Zupančič in David Kene: Rastlinice – platforma za izmenjavo rastlin
Kaj lahko postori ljubezen do gojenja sobnih rastlin? Želi spoznati še druge rastline, ki domujejo v stanovanjih Ljubljančak in Ljubljančanov. Zato bo nastala platforma, kjer si bodo lahko uporabniki izmenjevali sobne rastline. Ter se skozi izmenjavo povezovali, delili izkušnje in znanje. Projekt se bo izvajal na področju celotne Ljubljane, z možnostjo širitve na celotno Slovenijo. Platforma bo dostopna na spletni strani: www.rastlinice.si.
Podporna organizacija: Mladi zmaji
Karmen Ponikvar in Eva Mulej: Zvočni lišp – novo življenje zapuščenih prostorov z eksperimentalno glasbo
Vizija dajanja nove podobe nečemu zavrženemu, zapuščenemu, je porodila idejo ob opazovanju pomanjkanja prostorov, zlasti javnih, za umetniško izražanje v Ljubljani. Kaj če lokacijam, kot so peskokop Nove Jarše, podhod Ajdovščina ali Plava laguna, zapuščena hiša na Masarykovi, prinesemo nekaj navdiha in zvočne šminke? Z glasbenim dogodkom obrobnega žanra – eksperimentalne glasbe – želiva opozarjati na neizkoriščene ali podizkoriščene javne prostore v mestu, ki se lahko uporabijo za umetniško izražanje.
Podporna organizacija: Mladi zmaji